4 Ignalinos atominė elektrinė-f1d0ee7d34490777fcb4a766bfdcdfb2.jpg

Branduolinis paveldas

          Visagino mietas buvo pastatytas kaip Ignalinos atominės elektrinės palydovas. Nepaisant to, kad 2009 m. gruodžio 31 d. atominės veikla buvo sustabdyta, mieste galite rasti daug „branduolinių“ objektų, o sužinoti apie IAE vykusią ir vykdomą veiklą galima aplankius  IAE informacijos centrą, kur vaizdingai pristatomi atominės elektrinės veikimo principai, demontavimo procesai ir radioaktyvių atliekų saugojimo aplinkybės, taip pat užsakius ekskursiją elektrinėje iš anksto galima pavaikščioti branduolinio objekto koridoriais ir net pasijusti kaip tikras IAE darbuotojas.

Ignalinos atominės elektrinės valdymo skydo simuliatorius

              Iš arti pamatyti Ignalinos atominės elektrinės (IAE) energetinio bloko širdį – valdymo skydą – galima ne tik elektrinėje bet ir  prie Balto ežero įsikūrusiame Visagino parke, nuo miesto nutolusiame 3 km. 1998 m., po 3 metų įtempto darbo, čia buvo įrengta tiksli IAE valdymo skydo kopija – simuliatorius su identiškais mygtukais, svirtelėmis, ekranais ir prietaisų skydeliais.

„Branduolinio“ miesto atmosfera

              Įvažiavus į miestą iškart pajusite „branduolinio“ miesto atmosferą: prie savivaldybės pastato jus pasitiks  1989 m. Leningrado dirbtuvėse iškalta į dangų kylančio stilizuoto paukščio skulptūra – gervė, kuri yra oficialus miesto simbolis, reiškiantis budrumą ir atsargumą, juk šios savybės labais svarbios, turint tokį objektą kaip IAE. Ignalinos atominės elektrinės kaimynystė reikalavo ypatingo pasirengimo siekiant apsaugoti žmones nuo galimų avarijų padarinių. Dėl šios priežasties visame mieste ant daugumos daugiabučių buvo įrengti garsiakalbiai, per kuriuos avarijos metu būtų skelbiama informacija gyventojams. Garsiakalbius galima pamatyti ant namų ir dabar.

         1986 m. balandžio 26 d. įvykusi avarija Černobylio atominėje elektrinėje pakeitė Visagino istorijos eigą: pasitikėjimas atomine jėgaine su tokio pat RBMK tipo. Svarbu paminėti, kad Černobylio avarijos padarinių likvidacijos darbuose dalyvavo maždaug 7 000 Lietuvos gyventojų, tarp jų – apie 600 visaginiečių. Kasmet Černobylio avarijos likvidatorių klubas „Černobyliečiai“ renkasi parke šalia Kosmoso g. 40 namo  prie paminklinio akmens pagerbti žuvusiųjų tylos minute. O dailininkas Viktoras Tatarenko Ignalinos atominės elektrinės užsakymu ant gyvenamojo namo sienos (Sedulinos al. 6) išklojo mozaiką „Žmogus ir stichijos“, kurį atspindi ir Černobylio katastrofą – rutulys dešiniajame kampe viršuje simbolizuoja sutrūkusį taikųjį atomą.

„III blokas“

           Atominės atmosfera įkvepia ne tik menininkus, bet ir verslininkus, kurie elektrinės tematiką sukuria pavadinimus prekėms ir net pavadinimus restoranams. 2008 m. vieną iš mieste atidarytų restoranų ironiškai pavadino „III bloku“. Logotipo centre – radiacijos ženklas. Nors kavinėje autentiškos atominės atmosferos patirti neįmanoma, tačiau atrasti dalelę istorijos nuotraukose ir paragauti „Atominės“ picos tikrai pavyks.